O NÁS · ABOUT US

Chovatelská stanice Serenity Hill vznikla v roce 2016, když jsem plánovala svůj první vrh štěňátek s mou první kooikří fenkou Berry. Netrvalo to dlouho a v roce 2017 se nám narodila první štěňátka a splnil se mi tak můj dlouholetý sen. Nastartovalo to velké životní změny, stěhování a na štěňátka nebyl chvíli prostor ani pomyšlení. Všechno se nakonec dobře poskládalo a já věděla, že na druhé krytí chci jet do Holandska, podívat se do země původu tohoto krásného plemene a přivézt k nám tak zase novou krev. To jsem ale netušila, jak složité se kvůli COVIDu stane cestování byť jen do sousedních okresů, natož do jiných zemí. Nakonec se ale vesmír spojil a my do Holandska nakonec odjeli a v červnu 2021 se nám narodil druhý vrh štěňátek a nechali jsme si z něj fenečku Trixi. A já zabředla do chovatelství daleko víc než kdy dřív.

NÁŠ ZÁMĚR

Jak už asi tušíte, nejsme velká chovatelská stanice. Naše dvě fenky, Berry a Trixi, jsou plnohodnotné členky naší rodiny a doprovázejí nás téměř na každém kroku. Štěňátka se snažím plánovat vždy s určitým záměrem, a tak výběru krycích psů věnuji náležitou pozornost. Vždy se snažím, aby k sobě seděli po všech stránkách, ať už vzhledové, povahové ale i zdravotní a genetické. Jsem si vědoma toho, jak důležité je udržovat genetickou diverzitu u takto málopočetného plemene. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se u druhého vrhu rozhodli vyjet za krycím psem do zahraničí. Abychom docílili pestrého genofondu, potřebujeme ideálně z každého vrhu dostat do chovu alespoň jednoho jedince, proto jsem se rozhodla poskytovat chovatelský servis a podporu majitelům našich odchovaných psů a fen. Pokud jsou otevřeni výstavám a chovu, ale nemají s tím zkušenosti, mohou si odchovat jeden vrh pod mou chovatelskou stanicí. Nabízím jim kompletní podporu od uchovnění přes výběr krycího psa, krytí, porod až po odchov štěňat, včetně zapůjčení potřebného vybavení pro štěňátka. Proto v plánovaných vrzích brzy, doufejme, naleznete i ty externí (po fenách, které sice nevlastním, ale jsou z našeho odchovu) a v sekci "Naši psi" naleznete i profily našich uchovněných potomků. 

KDO JSME

Jmenuji se Lenka Schneiderová. Prvního Kooikra, fenku Berry, jsem si pořídila ještě coby studentka Vysoké školy ekonomické v Praze. Martina jsme přibraly do smečky později a společně s ním i jeho synka Samíka. Chovatelství je hlavně moje parketa, nicméně bez Martinovy podpory by to vůbec nešlo. Než nás poznal, byl životem se psem naprosto nepolíbený, ale Berrynka si ho okamžitě získala a tak trochu se i podílela na tom, že jsme nyní spolu. Brzy jsem ho zasvětila do tajů pejskaření a později i do chovatelství, a tak mě podporuje ve všech mých bláznivých nápadech. Oba milujeme přírodu a rádi si ji užíváme i s našimi psími parťáky. Žijeme v Brně, ale hodně času trávíme v domku na Drahanské vrchovině. Spojují nás témata udržitelnosti a osobního rozvoje, kterým se věnujeme, jak v podnikání, tak i v životě. Svedla nás dohromady firma na výrobu ekodrogerie a ekokosmetiky, Tierra Verde, kterou Martin spoluvlastní a která nám do života neustále přináší nová témata a dělá nám tak život barevnější. Mojí druhou vášní je cestování a tak jsme po covidové pauze opět začali cestovat. Jezdíme všude i s pejsky a navštívili jsme spoustu krásných míst, které často pojíme s nějakou výstavou psů a tak jsme se dostali do Dánska, Německa, Rakouska a Holandska. Nejraději máme klubové výstavy, kde se můžeme setkat s velkou spoustou kooikrů a jejich chovatelů, posuzují obvykle odborníci na plemeno a je to vlastně taková společenská událost. Od roku 2022 jsem členkou chovatelského výboru sekce Kooikerhondje, ve kterém se společně s dalšími členkami snažíme informovat, podporovat a vzdělávat chovatele Kooikerhondje v České republice.

MOJE ZAČÁTKY 

Chov a péče o zvířata je mojí vášní už od dětství. Začalo to rybičkama, pokračovalo křečkama, a když už jsem zahrnula křečky celou rodinu, bylo na čase se posunout dál. A tak jsem v jedenácti letech dostala svého prvního vysněného psa, Jimmyho, "gaučáka" shi-tzu bez průkazu původu. Byl to můj nejlepší kamarád a maskot celé naší rodiny, ale byl často nemocný a nakonec předčasně odešel v devíti letech na selhání ledvin. Došlo mi, že průkaz původu není jen nějaká vstupenka na výstavu. A tak jsem po čase začala hledat plemeno nejen podle vzhledu a povahy, ale také podle zdraví. 

KOOIKERHONDJE, LÁSKA NEJEN NA PRVNÍ POHLED

Přála jsem si pejska, který je bystrý a aktivní, hodí se na výlety a psí sporty, ale zvládne být i chvíli v klidu, nezabere celé auto a především je zdravý. Byl to celkem oříšek, ale nakonec jsem narazila na plemeno Kooikerhondje. Od prvního setkání si mě získalo jak vzhledem, tak svou veselou a citlivou povahou. Byla to láska na první pohled. Když jsem pak pátrala, jak jsou na tom se zdravím, potěšilo mě, že právě díky povinným zdravotním testům a vyšetřením se je daří dlouhodobě držet relativně zdravé. 

Jak už tomu ale bývá, i u Kooikerů se objevily některá dědičná onemocnění. Více se o nich dozvíte na stránkách www.kooikerhondje.info. Nicméně Holanďané si zdraví plemene velmi hlídají. Zavedli povinné testování DNA u chovných jedinců, díky čemuž se jim podařilo některé dědičné nemoci téměř vymýtit. Vedou si centrální databázi Club Register, kde jsou nahlášeny téměř všechny oficiální vrhy po celém světě a který eviduje i všechny nahlášené zdravotní informace. Jedná se o pdf dokument, který se dá zakoupit od holandského klubu Kooikerhondje VHNK společně s přístupem do databáze ZooEasy, ve které je možné vytvářet zkušební rodokmen pro plánovaný vrh a zjistit si tak procentuální příbuznost vybraného spojení, což je u takto málopočetného plemene velmi důležité. Nově se zkouší i aplikace Fit2Breed, ve které jsou zaneseny informace z DNA zdravotních testů, DNA profilů (embark testy) a dalších nutných zdravotních vyšetřeních. Zároveň ukazuje graficky přehled společných předků chovného páru až k jejich kořenům. Pokud tedy chovatel má zájem, může se dostat k řadě důležitých informací, ať už sám nebo s pomocí poradce chovu či jiného zkušeného chovatele. Nicméně je třeba si uvědomit, že 100% záruku na zdraví vám nikdo nezaručí. I přes všechnu obezřetnost, každý chovatel vždy podstupuje určité riziko, že si dané spojení chovného páru z nějakého nesedne.

ČEMU SE VĚNUJEME

Kooikerhondje je plemeno, které rádo aktivně pracuje s člověkem. Společné aktivity vnímám jako nezbytnou součást našeho života. Jezdí s námi na kole, na běžkách, chodíme po horách. Obě holky si vždy užívají čas strávený se svou smečkou, zároveň ale potřebují i aktivity, kde mohou více pracovat hlavou a aktivně tak se svým pánem spolupracovat. Aktuálně se věnujeme výstavám, noseworku, dogfitness. Připravujeme se s Trixi na canisterapii. Více se o tom, dozvíte  přímo na profilech našich holčiček.

ČÍM KRMÍME

Krmení bylo pro mě od začátku velké téma. Když jsem si pořídila Berrynku, myslela jsem, že stačí koupit kvalitní granule s vysokým podílem masa a že to ten pes přece musí ocenit a pochutná si na tom. Ale Berry byla v tomto ohledu velkým učitelem. Postupně jsme vyzkoušely většinu dostupných prémiových značek granulí a Berry s nadšením jedla jen prvních pár dní a pak se na to vždycky otráveně podívala a radši si pochutnala venku na žaludech, zbytcích jídla, nebo i něčem "pikantnějším". V tu chvíli jsem si uvědomila, že vyvážená strava inzerovaná na pytli s granulemi s takovými příděly navíc moc nepočítá. Berry byla hubená jak lunt, měla hodně pohybu a její příjem stravy v podobě granulí byl mizerný. Do toho měla od malička velmi citlivé zažívání a slabší imunitu. 

A tak, když jí byl rok, rozhodla jsem se jít na to od jiného konce. Začala jsem studovat, jak krmit přirozenou stravou, BARF (bones and raw food), tzn. syrovým masem, kostmi, zeleninou a ovocem. Brzy jsem se do toho pustila a světe div se, z Berry se stal najednou velký jedlík. V misce nikdy nic nezůstalo, nasvalila se a k tomu přestala pojídat venku, co našla. Zažívání se jí taky na nějakou dobu spravilo. Přidáváme různé doplňky, oleje dle potřeby a roční doby. Úspěšně jsem na BARFu odchovala dva vrhy. Většina našich potomků v tom i nadále pokračuje. 

Díky Berrynky citlivému zažívání jsem si postupem času našla i ověřené zdroje masa, u kterých skutečně vím, čím krmím. Základ u nás tvoří kuřecí křídla a hovězí ořezy od farmáře. Občas doplníme ořezy ze zvěřiny. Z vnitřností bereme buď hovězí srdce a játra, jehněčí a kuřecí droby, nebo kupujeme krůtí droby z Farmy Zelenka. Občas přidáme ještě vajíčko, tvaroh, jogurt nebo kefír. Přidáváme zeleninu a někdy i ovoce podle toho, co zrovna máme doma. Přidáváme různé oleje a doplňky stravy podle potřeby.

V době zvýšeného příjmu potravy (březost, kojení, štěňata) doplňujeme českými za studena lisovanými granulemi Yoggies,  s přidanými probiotiky, dobře se se syrovou stravou kombinují. Štěňata si zvyknou i na granule a já si nepřipadám jak řezník, co 6x denně porcuje maso :) Díky jejich chovatelskému programu dostávám pro štěňátka na cestu startovací balíčky, vždycky k tomu ještě sama přihodím maso na pár dní, "navoněnou" deku a výbavičku. Granule od Yoggies používáme i jako pamlsky nebo na cestách, obvykle v kombinaci s nějakou jejich konzervou. Holky si také k mému překvapení oblíbily jejich zeleninové granule BARF plus, které přidávám k masu, když zrovna nemám doma zeleninu či jinou přílohu. 

© 2022 Společnost. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!